fbpx
București: +40 21 326 46 40 | Cluj: +40 264 449 450 | Iasi: +40 745 381 525

Placa PVC Alb Brett Martin Foam 1 mm

Brett Martin este recunoscut în întreaga lume ca leader în producerea unei game variate de plăci rigide, utilizate în mod ideal în construcții, inginerie, print și display-ere.

Cu peste 50 de ani de experiență în producție și o reputație renumită pentru excelență, Brett Martin exportă pe cinci continente și în peste 70 de țări, afirmând un angajament continuu în inovație, calitatea produselor, performanță și servicii pentru clienți.

Gama Foamalux este unul dintre cele mai importante branduri de plăci PVC din spumă rigidă. Cu o greutate redusă, versatile și durabile, Foamalux și-au câștigat reputația datorită calității remarcabile a printului și a nenumăratelor aplicații în signalistică, display-ere și imprimare, grație finisajului neted, performanței excelente la foc și ușurinței în lucru.

Plăcile din PVC alb FOAMALUX WHITE

Cercetările aprofundate în pigmentarea culorilor au condus la crearea unor plăci de un alb strălucitor, care optimizează capacitățile de reproducere grafică și stabilitatea UV pentru a obține o claritate și o calitate a imprimării remarcabile. Amestecul fin echilibrat de pigmenți al gamei Foamalux White oferă o suprafață de imprimare perfect curată, clară, rezultând un finisaj de imprimare vizibil mai luminos și mai real, obținând astfel o claritate optimă de imprimare de fotografică.

Caracteristici:

- Densitate 0.7 g/cm3

- Suprafața de un alb strălucitor

- Finisaj satinat

- Suprafață perfect dreaptă

- Fără miros, insolubile și foarte ușoare

- Ideale pentru imprimare directă

- Adeziune excelentă a autocolantelor

- Ușor de prelucrat

- Lucrări finite de o calitate remarcabilă 

Foamalux reprezintă un material cu care se lucrează extrem de ușor, folosind uneltele uzuale pentru lemn și metal. În timpul procesului de producție, temperatura plăcii trebuie menținută sub 70°C. Peste această temperatură placa începe să se înmoaie și să se deformeze. 

 

Plăcile din PVC alb se pot prelucra prin următoarele metode:

- Tăiere manuală: plăcile de 1 si 2 mm se pot tăia cu foarfeca; cele de 1-3 mm se pot tăia cu cutterul

- Tăiere la ghilotină

- Ștanțare

- Tăiere computerizată (ex. tăierea cu jet de apă). Prelucrarea cu laserul nu este recomandată din cauza temperaturii prea mari care poate duce la deteriorarea plăcilor din spumă

- Găurire

- Frezare și routare (CNC)

- Termoformare (115-135°C). Pentru formarea prin vacuum temperatura maximă este de 170°C (la peste 180°C placa se va decolora, șe va supraîncălzi, și în final, se va distruge)

- Îndoire la rece: plăcile cu o grosime mai mică de 6 mm se pot îndoi la rece în forme simple. Temperatura recomandată pentru acest proces este de  minim 20°C. Raza minimă de curbare este de aproximativ 100 de ori grosimea plăcii (de exemplu, 100 mm pentru o placă de 1 mm) 

Plăcile din PVC alb Foamalux sunt anisotopice, ceea ce înseamnă că trebuie ținut cont de direcția de fabricare (ca și in cazul lemnului, care se taie mai ușor pe lungimea fibrei, plăcile Foamalux ar trebui îndoite pe direcția de fabricare pentru a reduce riscul de rupere) 

 

Avantaje:

  • Rezistență: plăcile rigide din PVC sunt durabile și au o rezistență deosebită la lovituri și zgârieturi
  • Greutate redusă: chiar și în format mare, plăcile Foamalux reprezintă doar o fracțiune din greutatea materialului solid de afișare cu rezistență similară, ceea ce face mult mai ușor de manevrat și instalat aceste produse
  • Versatilitate: Gama extinsă de plăci de spumă Foamalux, combinată cu numărul mare de posibilități de procesare, duce la un număr infinit de aplicații
  • Planeitate: Suprafața netedă, plană și impecabilă a Foamalux oferă un suport de înaltă performanță, constantă și uniformă, pentru diferite tipuri de imprimare și montare
  • Rezistența la foc: Foamalux îndeplinesc clasa 1Y în conformitate cu BS 476: partea 7. Sunt disponibile și alte certificări europene, în cazul în care este nevoie
  • Performanță: Materiale versatil și flexibile care se prelucrează cu ușurință, pentru a oferi un finisaj excepțional indiferent de cerințe

 

Grosimi disponibile pe stoc: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 10 mm. La cerere, grosimi 1-24 mm

Dimensiune plăci pe stoc: 2050x3050 mm. La cerere, disponibile și alte dimensiuni 

 

Aplicații:

Oferind o suprafață impecabilă pentru diferite tipuri de imprimare și montaj, Foamalux este produsul ideal pentru realizarea unui număr nesfârșit de aplicații, inclusiv afișaje, expoziții, puncte de vânzare, semne, design de magazine și producție publicitară.

Singalistică: amenajare magazine, panouri portabile, standuri și sisteme expoziționale, displayere personalizate, semne temporare sau permanente, POP / POS, grafică în magazine, litere volumetrice, suport pentru imprimare directă, suport pentru lipirea autocolantelor sau a fotografiilor, serigrafie.

Construcții: placări de pereți, capitonări, izolări cu panouri de tip sandwich, panouri decorative, diverse partiții, tavane false, pereți despărțitori,

Mobilă: rafturi, sertare, diverse componente, spătare de scaune, colivii pentru păsări, case de păpuși

 

Preț de listă (fără TVA): 6.05 EUR/mp

Preț special (fără TVA): 3.44 EUR/mp

Galerie de imagini

Certificari

Sediu Bucuresti

Calea Vitan nr. 238, sector 3
031301 București

Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Tel:    +4 031 405 79 13
Tel:    +4 031 405 79 12
Tel:    +4 021 326 46 30

Fax:   +4 021 326 46 50
Mobil: +4 0729 016 484

Sediu Cluj-Napoca

Str. Corneliu Coposu 41
400235, Cluj-Napoca

Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Tel:    +4 0264 449 450
Fax:   +4 0264 449 451

+4 0721 242 216
+4 0741 228 214

 

 

Sediu Iasi

Str. Bucium nr. 34,
700265, Iași

Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.


Mobil: +4 0745 381 525

 

Politica de confidențialitate

© Copyright 2023 VERLA. All Rights Reserved.